نصب و تعمیرات کولر گازی

صفحه اصلی خدمات نصب و تعمیرات

نصب اسپلیت دیواری

مراحل نصب کولر گازی اسپلیت

بیشتر مردم معمولا برای نصب کولر گازی اسپلیت خود، از یک نصاب کولر گازی متخصص و حرفه ای در زمینه نصب سیستم اسپلیت استفاده می کنند. با این حال اگر شما صاحب تجربه در کار لوله کشی کولر گازی و یا خدمات الکتریکی باشید،به تنهایی و سهولت میتوانید این سیستم را نصب نمایید.
هرچند هر کولرگازی اسپلیت بسته به سازنده آن منحصر به فرد است، اما در این مقاله یک دستورالعمل کلی برای نصب کولر گازی اسپلیت ارائه شده است.

نصب یونیت داخلی

1) یک مکان بدون مانع را بر روی دیوار داخلی خود انتخاب کنید تا واحد داخلی را سوار کنید.
برای تغذیه لوله ها از واحد داخلی به واحد فضای بیرونی ، باید سوراخ هایی را از طریق دیواره برید ، بنابراین مطمئن شوید مکانی که انتخاب می کنید به شما امکان می دهد این کار را انجام دهید. برای رسیدن به بهترین نتیجه ، یک نقطه دور از نور مستقیم خورشید و منابع گرما را انتخاب کنید. واحد 7 فوت (2.1 متر) را از کف آن سوار کنید و اطمینان حاصل کنید که حداقل 6 تا 12 اینچ (15 تا 30 سانتی متر) فضای باز در هر طرف واحد وجود داشته باشد تا جریان هوای مناسب را فراهم کند.

مکانی را با گل میخ ها انتخاب کنید تا اطمینان حاصل شود که دیوار به اندازه کافی قوی است تا وزن واحد را نگه دارید.
واحد را حداقل 3.3 پا (1.0 متر) دور از آنتن ها و برق و خطوط اتصالي كه براي تلويزيون ، راديو ، سيستم هاي امنيت منزل ، دستگاه هاي ارتباطي و تلفن استفاده مي شود ، نصب كنيد. سر و صدای الکتریکی ناشی از این منابع می تواند باعث ایجاد مشکلات عملیاتی در سیستم تهویه مطبوع شما شود.
از مکانهایی که گاز در آن نشت می کند یا غبار نفت یا گوگرد در آن وجود دارد ، خودداری کنید.

نکته : یک مکان مرکزی را برای واحد داخلی انتخاب کنید که در آن هوای خنک به راحتی در خانه شما جریان یابد ، مانند اتاق نشیمن.

2) صفحه نصب را به دیواره داخلی ایمن کنید. صفحه نصب را در مقابل دیوار جایی که می خواهید واحد داخلی را نصب کنید نگه دارید.
برای اطمینان از سطح افقی و عمودی از یک سطح استفاده کنید. برای مشخص کردن محل سوراخ های پیچ ، از یک مداد استفاده کنید ، صفحه را جدا کنید ، سپس سوراخی را به دیواره سوراخ کنید که هر پیچ در آن می رود.
صفحه را طوری قرار دهید که با سوراخ ها مطابقت داشته باشد ، لنگرهای پلاستیکی را در سوراخ ها قرار دهید و با پیچ های ضربه زدن ، صفحه را به دیوار محکم کنید.

3) یک سوراخ 3 اینچ (7.6 سانتی متر) را از طریق دیوار سوراخ کنید تا بتوانید لوله ها را از بیرون تغذیه کنید. در مرکز سوراخ در صفحه نصب علامت بزنید. برای ایجاد اطمینان از زهکشی کافی از سوراخ سوراخ کلید یا مته ای با اتصال سوراخ برش استفاده کنید تا یک دهانه 3 اینچ (7.6 سانتی متر) از طریق دیواره ایجاد شود که کمی به سمت پایین شیب دارد.

قبل از سوراخ کردن یا بریدن سوراخ مطمئن شوید که هیچ لوله یا سیم در پشت دیوار وجود ندارد.

4) اتصالات الکتریکی را در واحد داخلی بررسی کنید. صفحه جلوی یونیت داخلی را بلند کرده و پوشش را بردارید. اطمینان حاصل کنید که سیم های کابل به ترمینال های پیچ وصل شده اند و سیم کشی با نمودار موجود در واحد مطابقت دارد.

5) لوله ها و کابل ها را از طریق سوراخ در دیوار عبور دهید ، سپس آنها را به واحد وصل کنید. لوله های مسی ، کابل برق و لوله تخلیه را به همراه نوار الکتریکی ایمن کنید. لوله تخلیه را در پایین قرار دهید تا از جریان آزاد آب اطمینان حاصل شود. لوله ها و کابل را از طریق سوراخ در دیوار اجرا کنید ، سپس مطابق دستورالعمل دستورالعمل ، آنها را به نقاط مشخص شده در واحد داخلی محکم کنید.

هر خط از قبل عایق بندی شده است ، بنابراین لازم نیست نگران اضافه کردن عایق اضافی باشید.
نکته : تمام تلاش خود را برای به حداقل رساندن مقدار لوله ها و کابل برای اطمینان از عملکرد خوب دستگاه انجام دهید.
نکته : اطمینان حاصل کنید که لوله کشی اجازه می دهد تا آب در مکانی مناسب تخلیه شود. برای اطلاعات بیشتر به راهنمای دستورالعمل موجود در دفترچه راهنما دستگاه مراجعه کنید.

6) واحد داخلی را به صفحه نصب کنید. برای اتصال تهویه هوا به دیوار ، به سادگی اتصالات پشت واحد را با اتصالات موجود درپشت صفحه نصب کنید و محکم را فشار دهید تا واحد در محل محکم شود. اطمینان حاصل کنید که واحد 2-3 درجه به عقب کج می شود تا آب از لوله تخلیه خارج شود.
نکته : این ممکن است به شما کمک کند تا در حین برقراری اتصالات ، دوست را در محل نگه دارید.

نصب یونیت خارجی

1) واحد فضای باز را به دور از مناطق پر گرد و غبار و گرم قرار دهید. سوراخی را که از طریق صفحه نصب می کنید برای واحد داخلی حفر کرده و قسمت بیرونی را در فاصله 50 فوت (15 متر) قرار دهید تا لوله و کابل به راحتی وصل شوند.
مکانی را با حداقل 12 اینچ (30 سانتی متر) فضای اطراف محیط آن انتخاب کنید تا از عملکرد مناسب اطمینان حاصل شود. در صورت امکان ، علاوه بر گرد و غبار و گرما ، مکان سایه ای را که از باد پناه می رود ، انتخاب کنید تا واحد شما در بهترین حالت کار کند.
نکته : اطمینان حاصل کنید که هیچ آنتن از رادیو یا تلویزیون در 10 فوت (3.0 متر) از کندانسور در فضای باز قرار ندارد.

2) یک بالشتک بتونی روی زمین بگذارید. واحد فضای باز را مستقیماً روی زمین قرار ندهید ، زیرا سنگین است و می تواند روی خاک یا سنگ بچرخد.همچنین می توانید از پایه زمینی مخصوص کولر گازی استفاده کنید ، که می توانید در فروشگاه های لوازم کولر گازی تهیه کنید . پایه را در جایی که می خواهید واحد نصب کنید قرار دهید و از یک سطح استفاده کنید تا مطمئن شوید صاف و یکدست است.

3) واحد فضای باز در بالای پد بتونی را ایمن کنید. یک بالشتک لاستیکی را در بالای پد قرار دهید تا لرزش را به حداقل برساند ، سپس واحد کندانسور در فضای باز را روی بالای پد قرار دهید. با پیچ و مهره های لنگر ، واحد را به بتن ایمن کنید.

4) سیم کشی برق را در واحد فضای باز بررسی کنید.در دفترچه راهنما به نمودار سیم کشی واحد مراجعه کنید و مطمئن شوید که سیمها مطابق نمودار پیشنهاد شده اند. هرگونه تنظیم را در صورت لزوم انجام دهید.
نکته : کابل ها را با گیره کابل ببندید و کاور را تعویض کنید.

5) لوله کشی و کابل را به یونیت خارجی وصل کنید. برای اطمینان از 2 لوله مس از واحد داخلی به واحد فضای باز طبق دستورالعمل دستورالعمل استفاده کنید. کابل برق که از واحد داخلی کار می کند را به واحد فضای باز نیز وصل کنید.
نکته : در آخر ، منبع تغذیه را به یک پریز برق تعیین شده وصل کنید.
نکته : در صورت لزوم می توانید لوله های مسی را برای از بین بردن اضافی برش دهید.

تکمیل نصب و راه اندازی

1) پمپ وکیوم هوا و رطوبت را از مدار مبرد دفع می کند. درپوش ها را از دریچه های دو طرفه و 3 طرفه و از درگاه سرویس خارج کرده و یک شلنگ پمپ خلاء را به درگاه سرویس وصل کنید. خلاء را روشن کنید تا به خلاء مطلق 10 میلی متر جیوه برسد. دکمه فشار کم را ببندید و خلاء را خاموش کنید.
نکته : تمام دریچه ها و اتصالات را برای نشت تست کنید ، سپس خلاء را جدا کنید. درگاه سرویس و درپوش ها را جایگزین کنید.

2) لوله ها را با بست نگهدارنده به دیوار وصل کنید. برای اطمینان از اینکه لوله ها و کابل ها از هم جدا نشده و از هم جدا نمی شوند ، آنها را با استفاده از گیره هایی که با کیت همراه بوده اند ، به دیواره خارجی خانه خود وصل کنید. جهت اطمینان از كافی بودن فاصله گیره ، دستورالعمل های موجود در دفترچه راهنما را دنبال كنید.

3) سوراخ در دیوار را با استفاده از کف فوم پلی اورتان ببندید. کف پلی اورتان را به سوراخی که حفر کردید برای تغذیه کابل و لوله کشی از طریق دیوار اسپری کنید. اطمینان حاصل کنید که سوراخ کاملاً آب بندی شده است تا از ورود هوای گرم یا حشرات جلوگیری شود.
نکته : بگذارید قبل از روشن کردن تهویه مطبوع ، فوم طبق دستورالعمل موجود در برچسب خشک شود.

4) واحد را روشن کنید و از هوای خنک لذت ببرید!
تمام کارهایی که باید انجام دهید اینست که کولر گازی را شروع کنید ، که می توانید از واحد داخلی انجام دهید. فقط باید یک دقیقه یا 2 طول بکشد تا هوای خنک شروع به وزیدن به خانه شما کند.
نکته : اگر مشکلی در کار با سیستم تهویه مطبوع جدید خود دارید به راهنمای دستورالعمل مراجعه کنید.