ابزار مورد نیاز نصب کولرگازی

صفحه اصلی خدمات ابزار مورد نیاز کولرگازی

لوله بر مسی

لوله های مسی در سه تیپ k ، m ، L تولید می شوند، تیپ L از نظر ضخامت یا همان گوشتی بیشترین ضخامت را دارد و بیشتر در کارهای بیمارستانی و اکسیژن رسانی به دلیل حساسیت بالا مورد استفاده قرار میگیرد.
لوله مسی بنا به کاربرد آن، با آلیاژها و ابعاد مختلف تولید می شود. با توجه به هدایت الکتریکی و هدایت حرارتی فوق العاده مس، کاربرد لوله مسی نیز به دو گروه اصلی تقسیم می شود که عبارتند از انتقال جریان الکتریکی و انتقال حرارت.

لوله های مسی رابط بین یونیت داخلی و خارجی کولر های گازی اسپیلیت هستند.

برای اینکه این کولر های نصب شوند، باید این لوله ها به اندازه مناسب بریده شوند و ابزاری که برای این کار استفاده می شود، لوله بر مسی است.

لوله بر های مسی طرح های مختلفی دارند و اندازه های آنها نیز بسته به نوع کار متفاوت است. ولی یک سرویسکار کولر گازی باید یک لوله بر مسی کوچک داشته باشد که بتواند در مواردی همچون برش لوله مسی برای نصب کولر ، برش لوله مسی برای تعمیر و برش لوله مسی برای تعویض از آن استفاده کند.
لوله بر های مسی تا حدود زیادی شبیه به لوله بر های آهنی هستند ولی از نظر اندازه و ظرافت بسیار کوچک تر می باشند. برای برش لوله های مسی نباید به هیچ عنوان عجله کرد و باید به آرامی الماس لوله بر بر سطح لوله حرکت کند و به مرور دسته محکم شود تا لوله بدون له شدگی بریده شود.
هر چند برخی از استاد کاران به اشتباه برای برش لوله مسی از اره آهن بر و یا ابزار نا مناسب دیگر استفاده می کنند ولی باید بدانید این کار کاملا اشتباه است و می تواند باعث شکستن و یا قاچ خوردن لوله شده و یا به راحتی پرچ نشده و نشتی داشته باشند.

مولتی متر

مولتی متر چیست ؟
مولتی متر ( Multimeter ) یک وسیله اندازه گیری است که توانایی اندازه گیری کمیت های الکتریکی ولتاژ ، جریان و مقدار اهمی مقاومت را داراست. بعضی از مولتی مترها می توانند فرکانس سیگنال متناوب و ظرفیت خازن را نیز اندازه بگیرند و همچنین به وسیله آنها می توان پایه های دیودها و ترانزیستورها را تشخیص داده و به سالم و یا معیوب بودن آنها پی برد . همچنین به وسیله مولتی متر می توان اتصال های مدار را تست کرد . به مولتی متر ، آوومتر ( AVOmeter ) نیز می گویند که AVO از حروف اول کلمات Volt ، Amper و Ohm گرفته شده است زیرا آوومترها ( مولتی مترها ) این سه کمیت را می توانند اندازه بگیرند .

طرز استفاده و کار با مولتی متر ها :
مولتی متر دستگاهی حاوی چندین اندازه گیر الکتریکی است که می تواند مولفه هایی نظیر ولتاژ و جریان و مقاومت را اندازه گیری کند ، برای کار با مولتی متر ها کافیست کلید متحرک روی دستگاه را طبق خواسته خود بچرخانیم ، بر روی کلید چرخان یک فلش کوچک وجود دارد که حالت مولتی متر را نشان می دهد ، این فلش مقابل هر عبارت باشد مولتی متر در آن حالت قرار دارد .

برای مثال

برای اندازه گیری ولتاژ DC
کلید را روی حالت Vdc قرار می دهیم و سیمها را به دو سر نقطه مورد نظر متصل می کنیم
برای اندازه گیری جریان الکتریکی
کلید را روی حالت A قرار می دهیم و سیم مولتی متر را به صورت سری در مدار قرار میدهیم
برای اندازه گیری مقاومت الکتریکی
کلید را روی حالت اهم قرار می دهیم و دو سیم مولتی متر را به مقاومت متصل می کنیم.
این وسیله جهت بررسی کردن خازن کولر گازی به کار می رود. خازن ها قطعه های الکتریکی هستند که در کمپرسور و فن موتور ها در کولر های گازی استفاده می شوند و نیروی الکتریسیته را در خود ذخیره می کنند. مولتی متر برای چک کردن این خازن ها به کار می رود و با آن متوجه می شویم آیا خازن احتیاج به شارژ دارد یا خیر.

پرچ کن یا لاله کن

پرچ کن یا به اصطلاح لاله کن وسیله ای است برای لاله کردن انواع لوله های مسی و آلومینیومی که در سیستم تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرند.

پس از آن که لوله ها به اندازه مورد نیاز بریده شدند باید پرچ شوند تا برای پیج و مهره شدن آماده شوند. این کار به وسیله ی دستگاه پرچ کن با لاله کن انجام می شود که دو مدل برقی و دستی دارد.

منیفولد سرویس (گیج فشار)

گیج فشار وسیله‌ای است که با آن میزان فشار سیال را اندازه‌گیری می‌کنند. از گیج فشار برای تنظیم فشار مایع در ماشین‌هایی که با قدرت مایع کار می‌کنند استفاده می‌شود. استفاده از گیج فشار جهت رفع مشکلات ماشین‌ها ضروری است. بدون وجود گیج فشار سیستم‌های قدرت مایع غیر قابل پیش‌بینی و نامطمئن خواهند بود. با استفاده از گیج‌ها مطمئن خواهید شد که هیچ نشتی و یا تغییرات فشاری وجود ندارد که بتواند بر روی عملیات سیستم هیدرولیک تاثیر بگذارد.

گیج های فشار نیز تنوع زیادی در بازار دارند ولی برای تنظیم فشار گاز منیفولد یک گیج متناسب باید استفاده شود.

پمپ وکیوم

برای ایجاد وکیوم به پمپ وکیوم نیاز است. این پمپ‌ها انواع مختلفی دارند و هر کدام از آنها قادر به ایجاد وکیوم با درجه مشخصی هستند. در برخی از مواقع که به وکیوم بالا نیاز است، از ترکیبی از این پمپ‌ها استفاده می‌شود. با این کار بیشترین مقدار وکیوم به دست می‌آید. این پمپ‌ها دارای تکنولوژی‌های مختلفی هستند و مزایای مختلفی دارند. پمپ‌های وکیوم نسبت به ظرفیت فشار، جریان، نیازهای تعمیر و نگهداری و هزینه، در محیط‌های مختلف کاربرد دارند و البته تمامی آنها برای ایجاد وکیوم مورد استفاده قرار می‌گیرند.
تقسیم بندی انواع پمپ وکیوم

تقسیم بندی‌های مختلفی را برای این پمپ‌ها می‌توان در نظر گرفت که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد.

بر اساس فشار: زمانی که بر اساس فشار تقسیم بندی می‌شوند می‌توان به دو نوع پمپ‌های اولیه و پمپ‌های تقویت کننده یا ثانویه اشاره کرد.

تقسیم بندی بر اساس مراحل وکیوم: دو نوع پمپ وجود دارد، نوع یک مرحله‌ای که دارای سوپاپ است و نوع دو مرحله‌ای.

بر اساس ساختار: دونوع پر کاربرد آنها وجود دارد، پمپ‌های وکیوم آبی و روغنی. در پمپ‌های آبی، وظیفه ایجاد خلاء بر عهده آب است و در این نوع، پروانه و یا تیغه‌ای وجود دارد که با چرخش مایع درون آن باعث ایجاد مکش می‌شود. این نوع از پمپ‌ها در صنایع بزرگ استفاده می‌شود و راندمان بالا در کنار هزینه‌های نگهداری پایین دارند.

پمپ‌های وکیوم روغنی به وسیله روغن و یا هوا خنک شده و ساختار آنها به گونه‌ای است که برای صنایع متوسط بهترین گزینه هستند. دو نوع پمپ روغنی وجود دارد، تک مرحله‌ای که با قطع جریان برق عمل مکش قطع می‌شود و نوع دو مرحله‌ای که در صورت قطع جریان برق تا مدتی می‌تواند به مکش ادامه دهد.
سیستم‌های ایجاد وکیوم بر اساس محدوده فشار

خلاء پایین: فشار تا 1 تور

خلاء متوسط: فشار از 1 تا 3- 10 تور

خلاء بالا: فشار از 3- 10 تا 7- 10 تور

خلاء فوق العاده بالا: فشار از 7- 10 تا 11- 10 تور

خلاء بی نهایت بالا: فشار کمتر از11- 10 تور

این دستگاه برای زدودن لوله ها ی تبرید از رطوبت و هوا است، چرا که وجود رطوبت و هوا در سیکل تبرید باعث خرابی کولر گازی می شود.

بعضی تعمیرکاران گاهی اوقات به جای استفاده از پمپ وکیوم از کمپرسور یخچال برای این کار استفاده می کنند.که بسیار کار اشتباهی است و کمپرسور فقط می تواند هوا را خارج کند ولی قادر به تخلیه رطوبت نیست. در بعضی موارد استفاده ی نادرست از کمپرسور به جای پمپ وکیوم باعث سوختن کمپرسور کولر گازی می شود.

مانومتر

یکی از دستگاههایی که جهت اندازه گیری فشار بکار می رود، مانومتر است، در واقع مانومتر فشار سنجی است که با آن فشار گاز محبوس در یک ظرف را اندازه گیری می کنند. مهمترین عامل اندازه گیری فشار لوله بروردون می باشد، لوله برودون یکی از قسمت های اصلی مانومتر است که با مقطع تقریبا بیضی به شکل C ساخته شده که یک طرف آن مسدود و ظرف دیگر آن به نقطه فشار وصل می شود. فشار سنجهای نوع بوردون قادرند از 30 تا 50000 پوند بر اینچ مربع را اندازه بگیرد. فشار وارده باعث می شود نوک آزاد لوله بوردون حرکت کند و این حرکت بوسیله سیستم اهرم به چرخ دنده و عقربه منتقل می شود و عقربه روی صفحه فشار را نشان می دهد.
از انواع دیگر مانومترها می توان به مانومتر U شکل اشاره کرد که یک لوله U شکل است که یک سر آن باز است و سر دیگر آن به ظرف دارای گاز متصل است. در این لوله جیوه یا مایع های دیگر را می توان ریخت. ارتفاع جیوه در دو شاخه لوله برابر است ولی با باز شدن شیر ظرف و ورود گاز به درون آن، ارتفاع جیوه در لوله تغییر می کند و با توجه به آن فشار گاز اندازه گیری می شود.

مانومتر ها برای اندازه گیری فشار در سیستم کولر گازی به کار می رود. مانومتر ها انواع مختفلی از جمله : روغنی، تقاضای، عقربه ای، دیجیتال و دیافراگمی دارند. زمانی که فشار کمپرسور تنظیم نیست این منجر به خرابی کل سیستم می شود، بنابراین میزان فشار با مانومتر سنجیده و برای تنظیم آن اقدام کنید.

خم کن لوله مسی

خم کن لوله مسی ابزاری است که برای خم کردن لوله مسی نرم مورد استفاده قرار میگیرد.لوله باید طوری خم شود که در محل خم شدن سطح مقطع لوله تغییر نکند و به عبارت دیگر دوپهن نشود.
خم کن فنری لوله مسی برای خم کردن لوله مسی استفاده می شود و میتواند در داخل یا خارج لوله قرار بگیرد. خم کن فنری لوله مسی داخلی برای خم کردن سر لوله ها و یا لوله های لاله شده به کار می رود در حالی که از فنرهای خارجی در وسط لوله استفاده میشود. از فنرهای خارجی بایستی قبل از لاله کردن لوله استفاده کرد ولی از فنر های داخلی قبل و بعد از لاله کردن می توان استفاده کرد.
حداقل شعاع خم کردن قابل اطمینان لوله به اندازه ی 5 برابر قطر خارجی لوله می باشد.

برای نصب و تعمیر کولر گازی در جاهایی شما باید لوله های مسی را خم کنید تا بتوانید لوله ها را انتقال دهید. برای این کار استفاده از لوله خم کن مخصوص ضروری است. در غیر این صورت لوله ها ممکن است بشکنند و یا آسیب ببینند. می توانید نمونه ای از این دستگاه را در تصویر پایین مشاهده کنید.